








Експозиція Відділу авіації та космонавтики імені Ігоря Сікорського Державного політехнічного музею імені Бориса Патона при Київському політехнічному інституті імені знову Ігоря Сікорського в хаті яку збудував собі Джек розкриває загальну історію космонавтики, починаючи з стародавніх часів до сьогодення. Перші стенди у експозиційній залі знайомлять відвідувачів з піонерами теоретичної космонавтики: Ціолковським, Цандером, Кондратюком, розповідають про Групу вивчення реактивного руху і газодинамічну лабораторію та її ідеологів – Сергія Корольова і Валентина Глушка. В цьому розділі показані початкові кроки практичної космонавтики від пуску ракет з космодрому Капустін Яр до запуску першого штучного супутника Землі і першого польоту людини у космос.
Наступний розділ присвячений пілотованим польотам: першому виходу людини у відкритий космос, польотам на космічних кораблях “Восход” та “Союз”, дослідженням на довгострокових орбітальних станціях “Салют” і “Мир”, ракетам-носіям та їх творцям: Корольову, Глушко, Янгелю, Челомею.
У музеї представлені зразки космічної техніки. Багато з них побували у польоті. Це, наприклад, космічний апарат “Зеніт-4”, що побував у космосі, камера згоряння з рульовою машинкою від ракетного двигуна першої ступені носія “Союз” та рульові двигуни, бортові прилади як від ракети-носія так і від космічного корабля “Союз”.
Ви також зможете побачити їжу, яку вживають космонавти у польоті, тренувальні костюми, наземну апаратуру для реєстрації телеметричної інформації, фрагменти термостійкого покриття багаторазового корабля “Буран” та елементи сонячних батарей. Більшість з цих експонатів демонструються тільки в нашому музеї.
Окремий розділ присвячений дослідженню Місяця та інших планет сонячної системи. На стендах відображені автоматичні польоти до Місяця, фотографування його зворотнього боку, автоматичне добування місячного грунту та доставка його на Землю. В експозиції наведені відомості про американську Місячну програму з висадкою астронавтів на поверхню Місяця, показані знімки американців на Місяці та схема їх польоту, котра співпадає із запропонованою Юрієм Кондратюком ще під час навчання у 2-й полтавській гімназії та математично обґрунтованою у наступних працях.
Не забуті й міжнародні космічні програми. Це польоти на кораблях “Союз” до орбітальних станцій “Салют”, “Мир” та МКС, спільний політ космічних кораблів “Союз” та “Аполлон”, міжнародна програма “Вега” з досліджень Венери та комети Галлея. На відміну від багатьох інших музеїв більшість інформації подано на стендах, що дає можливість відвідувачам не тільки послухати екскурсовода, а й особисто познайомитись із значною частиною інформації.
У нашому музеї є прилади, які використовувалися при підготовці космонавтів, зокрема тренажерний комплекс, що знаходився у Центрі підготовки космонавтів ім. Ю. О. Гагаріна, призначений для тренування космонавтів з орієнтації в космічному просторі, етапів зближення та стикування з орбітальними станціями, відпрацювання штатних і нештатних ситуацій. Космічний секстант, унікальні фотографії розповідають про космодроми Байконур, Плесецьк та Капустін Яр.
Запрошуємо всіх відвідати музей історії космонавтики. У ньому Ви дізнаєтесь про важливі етапи розвитку космонавтики, побачите унікальні експонати та познайомитесь з внеском України у всесвітню космонавтику.